Komercinio NT projektų finansavimas – ar spaudžiamas stabdis naujiems projektams?
Tarptautinė nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovė „Newsec“ pastebi, kad 2019 metais sparčiai augusi Lietuvos ekonomika, skatino tiek komercinio, tiek gyvenamojo nekilnojamojo turto sektoriaus plėtrą. Nežiūrint į tai, kad tuo laikotarpiu vystytojai skundėsi konservatyviu bankų požiūriu į naujų projektų vystymą, alternatyvūs finansavimo šaltiniai leido aktyviai užsiimti verslo plėtra. Tačiau šių metų antrą ketvirtį dėl COVID-19 įtakos gyventojų ir verslo lūkesčiams, daugeliui nekilnojamojo turto vystytojų teko koreguoti savo planus.
„Komercinio turto finansavimo politika nesikeitė – bankai, kaip ir anksčiau, gana atsargiai vertina NT projektus, tačiau reikia įvertinti, kad pasikeitė pati verslo aplinka. Vystytojų ir investuotojų paklausa naujoms paskoloms sumažėjo, nes jie bando įvertinti pasikeitusios aplinkos įtaką planuotoms investicijoms. Tuo tarpu kai kuriems vystytojams naujos investicijos iš viso nėra prioritetas – jiems svarbiausia išgyventi ir subalansuoti pinigų srautus. Darome prielaidą, kad daliai naujai suplanuotų projektų šiuo metu būtų geriau net nestartuoti, ypač jei projektas dar tik pradinėje stadijoje ir nepradėtos statybos. Tokiu atveju bus lengviau išlaikyti tą projektą ir, susitarus su banku, sušvelninti panaudoto kredito įtaką bendrai įmonės veiklai“, – teigia „Newsec“ tyrimų ir analizės paslaugų grupės vadovas M. Kulbokas.
Pasak „Newsec“ eksperto, šio laikotarpio esminis skirtumas, lyginant su 2008 metų krize, yra valstybės rengiamas planas ir planuojamas šalies bankų įsitraukimas skatinant verslą po karantino. Bankas „Luminor“, sėkmingai išplatinęs padengtų obligacijų emisiją, šiuo metu yra pasiruošęs kartu su verslo klientais spręsti iškilusias problemas likvidumui užtikrinti bei garantuoti įmonių veiklos tęstinumą.
„Kiekvienu atveju ieškome sprendimų atsižvelgdami į kliento individualią situaciją. Tai gali būti įmokų atidėjimas ar kitų kredito sąlygų peržiūrėjimas, tačiau svarbu paminėti, kad šioje situacijoje įsitraukimas ir pastangos turi būti iš abiejų pusių, t. y. sprendimo paieškose aktyviai privalo dalyvauti ir verslo savininkai. Tai negali būti tik banko ar tik kliento problema, abi pusės turi rasti priimtiną variantą“, – teigia banko „Luminor“ banko NT finansavimo ekspertas Gediminas Kesminas.
Kesminas užtikrino, kad bankas ir toliau pasiruošęs finansuoti naujus sandorius. Žinoma, pasikeitus situacijai rinkoje, atsižvelgiama į įmonių veiklos apribojimus, poveikį tam tikriems verslo sektoriams, bendrai šalies ar pasaulio ekonomikai. „Tačiau ir šiuo metu matome patrauklių projektų finansavimui“, – sako NT finansavimo ekspertas.
Pasak G. Kesmino, ofisų segmentas ir artimiausioje ateityje išliks aktualus, nors per karantiną absoliuti dauguma bus jau išbandę darbą nuotoliniu būdu. Savo patrauklumo „po restarto“, atsidarius sienoms, nepraras ir logistikos, sandėliavimo bei industrinės paskirties objektai. Tuo tarpu su tam tikrais iššūkiais susidurs mažmeninės, ne maisto prekybos ir su turizmo sektoriumi glaudžiai susiję objektai.
Atsargiai bankas vertina ir gyvenamojo būsto segmentą: „Į būsto vystytojų finansavimą šiuo metu žiūrime gana rezervuotai – visgi reikia sulaukti karantino pabaigos ir įvertinti kiek pakito paklausa naujo būsto įsigijimui. Nors projektus, dėl kurių anksčiau jau buvome pradėję diskusijas su vystytojais, tęsiame ir „stabdžių“ tikrai nespaudžiame“, – teigia G .Kesminas.
Pasak pašnekovo, būsto kreditavime bankas taip pat išlieka aktyvus, nors pastebima, kad gana stipriai susitraukė klientų srautas besikreipiančių dėl naujo būsto kreditavimo. „Kalbant apie naują finansavimą, kaip ir anksčiau, taip ir dabar, kreipiame dėmesį į verslo sektorių kuriame žmogus dirba. Taip pat vertiname ar klientas įsigyja antrą ar trečią būstą. Jei tai ne pirmas jo įsigyjamas turtas, prašome susimokėti didesnę nuosavą dalį“, – banko sąlygas komentuoja G. Kesminas.
NT finansavimo ekspertas pažymi, kad tiek gyventojai, tiek ir verslas privalo objektyviai įvertinti savo galimybes ir taikytis prie pasikeitusių aplinkybių. O pats bankas, kaip kredito įstaiga, tokioje neapibrėžtoje rinkos situacijoje privalo elgtis atsakingai siekiant apsaugoti pagrindinį savo klientą – indėlininkus.
Daugiau informacijos rasite interviu su „Newsec“ tyrimų ir analizės paslaugų grupės vadovu M. Kulboku ir banko „Luminor“ NT finansavimo ekspertu G. Kesminu.