Kokybė vietoje kiekybės: kaip keičiasi Vilniaus biurų pasiūlos struktūra
Per ateinančius dvejus metus pasiūla Vilniaus biurų rinkoje turėtų augti apie 12 proc., tačiau prisitraukti nuomininkų į biurus ir toliau bus sunku, teigia tarptautinės NT paslaugų įmonių grupės „Newsec“ ekspertai. Jų patirtis rodo, kad įmonės dažniau dairosi ne didesnių plotų, bet geriau pritaikytų erdvių, o augimas bus labiausiai matomas mažesniuose, nišiniuose aukščiausios klasės pastatuose.
„Nors prestižiniai A+ klasės biurai, kuriami rekonstruojant istorinius pastatus ar plėtojant nedidelius individualius projektus centrinėje miesto dalyje, sudaro tik apie dešimtadalį naujų biurų, jie labiausiai atitinka aktyviausių nuomininkų – technologijų, paslaugų, fintech įmonių, startuolių – poreikius“, – sako „Newsec“ strateginių partnerysčių vadovė Indrė Juščė.
Anot jos, šie poreikiai – tai modernūs, efektyvūs, į darbuotojų gerovę orientuoti sprendimai, kurie skatintų komandų sugrįžimą į biurus, užtikrintų dirbančiųjų produktyvumą.
Nors kaina ir lokacija išlieka esminiais kriterijais renkantis biurą, vis svarbesnį vaidmenį atlieka ir tokios pastato savybės kaip energinis efektyvumas, sertifikatai (BREEAM, LEED ir kiti), valdymo kokybė, išmanieji sprendimai, galimybė pritaikyti biurą pagal įmonės poreikius.
„Vertinami ir papildomi patogumai: poilsio zonos, maitinimo vietos, dviračių saugyklos, kiti privalumai darbuotojų emocinei gerovei ir darbo aplinkos įvairovei“, – vardina I. Juščė.
Jai pritaria architektūros studijos „Heima“ architektas Povilas Žakauskas.
„Prieš keletą metų biuruose buvo labai madingos atviros erdvės, bet laikas parodė, kad daugelis žmonių efektyviau dirba atskiruose kabinetuose, tad jaukesnis kabinetinis išplanavimas sugrįžta į A+ klasės projektus. Be to, darbuotojų gerovei svarbus jaukumas ir vadinamasis namų jausmas, tai tampa ir reprezentaciniu elementu į svečius atėjusiems verslo partneriams ar potencialiems darbuotojams“, – teigia architektas.
Vienas iš pavyzdžių – „Heima“ suprojektuoti „Summos“ verslo namai Žvėryne. Čia namų jausmą formuoja užuolaidos – retas interjero elementas verslo centruose, taip pat mediniai baldai, kitos natūralaus medžio detalės, natūrali šviesa, darbo vietų išplanavimas.
„Verslams vis svarbiau, kad biuras turėtų jaukią kavinę, kad darbuotojams būtų ne tik lengvai pasiekiamas, bet biurą suptų ir žaliosios erdvės arba jis būtų įsikūręs netoli parko ar skvero. Namų paieškos taisyklės persikėlė ir į biurų paiešką, todėl, rinkdami lokaciją biurų projektui, renkamės ir aplinką, rajoną pagal jo jaukumą“, – sakė „Summos“ projektą plėtojančios bendrovės RELEVEN valdybos narys Laurynas Ginaitis.
I. Juščė pritaria, kad „namų jausmas“ biure ypač aktualus verslams, kuriantiems išskirtinę kultūrą, bendruomenišką aplinką, taip pat – tiems, kuriems rūpi įmonės įvaizdis, identitetas.
„Nors naujų išskirtinių ir prestižinių biurų indėlis į bendrą rinkos pasiūlą išlieka nedidelis, apie 3–5 proc., biurai plėtotojams užtikrina mažesnę konkurenciją, nišinio segmento paklausai išliekant stabiliai. Nuomininkai, radę tokį biurą, dažniausiai jame įsikuria ilgam, taigi tai – stabili investicija“, – pastebi „Newsec“ strateginių partnerysčių vadovė.
Nepaisant selektyvios paklausos Vilniaus biurų rinkoje, bendri užimtumo rodikliai išlieka aukšti. Metinis verslo centrų užimtumas, „Newsec“ analitikų duomenimis, šiuo metu siekia daugiau kaip 90 procentų. Toks užimtumo lygis rodo išliekančią paklausą kokybiškiems biurams, nepaisant rinkos fragmentacijos. A+ klasės verslo centruose mėnesio nuomos kaina dažniausiai yra 19–22 Eur/kv. m, o išskirtiniuose naujuose projektuose – 21–23 Eur/kv. m. Vis dėlto unikalių projektų viršutiniuose verslo centrų aukštuose nuomos kaina gali siekti ir 25 Eur/kv. m, ypač jei pastatas pasižymi aukšta pridėtine verte bei puikia lokacija.
—
Domina galimybė įsikurti „Summos“ verslo namuose?
Susisiekite: summos@newsec.lt