Europos nekilnojamojo turto investuotojai atsigręžia į namų rinkas, Baltijos regione priverstinių pardavimų nesitikima

Europos nekilnojamojo turto investuotojai atsigręžia į namų rinkas, Baltijos regione priverstinių pardavimų nesitikima

2020 metais Europos nekilnojamojo turto sandorių rinkoje prognozuojami pokyčiai: sandorių apimtys tikėtina kris 45 procentus, o judėjimo apribojimai tarp šalių investuotojus privers atsigręžti į namų rinkas. Tuo tarpu Baltijos regione savo patrauklumą toliau išlaikys biurų bei logistikos segmentai, o priverstinių pardavimų nenusimato, prognozuoja tarptautinė nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovė „Newsec“.

Pasak „Newsec“ kapitalo rinkos paslaugų grupės vadovės Baltijos šalyse Neringos Rastenytės- Jančiūnienės, šiuo metu nekilnojamojo turto rinkoje vis dar yra daug nežinomybės, tačiau pastarosiomis savaitėmis išsikristalizavo investuotojų nuomonės kaip bus užbaigti 2020 metai.

„Jei lygintumėme šiuos metus su 2008 metų krize, tai skirtumai yra labai dideli. Europoje 2019 metais į NT fondus buvo pritrauktas rekordinis kiekis pinigų, dalis jų yra vadinamieji „hard commitments“, kuriuos fondai privalės išleisti ir tai vienas pagrindinių skirtumų, lyginant laikotarpius tarpusavyje. Be to, ir bankinis finansavimas atrodo visai kitaip – fondai yra gerokai mažiau užsiskolinę. Jeigu palygintumėme Baltijos regionų fondus tada ir dabar, tai matome, kad fondų užsiskolinimo lygis dabar siekia apie 50 procentų. Tokie skirtumai leidžia daryti prielaidą, kad priverstinių pardavimų nebus arba jų bus žymiai mažiau. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad nekilnojamas turtas yra lėtai judanti turto klasė, todėl užsipirkimai geresnėmis kainomis galimi kitose turto klasėse, bet ne čia“, – teigia ekspertė.

Kaip pastebi N. Rastenytė-Jančiūnienė, Baltijos regione, kaip ir visoje Europoje, labiausiai išliks patrauklūs prime klasės biurų ir logistikos segmentai, tuo tarpu B klasės turto savininkai turės išlaukti rudens ar žiemos.

„Visoje Europoje stebimas NT rinkos sulėtėjimas. Šiuo metu užbaigiami tik tie įsigijimai, dėl kurių investuotojai buvo tikri dar gerokai prieš krizę. Tuo tarpu visi kiti sandoriai, kurie buvo pradinėje – susidomėjimo fazėje, sustojo. Investuotojai laukia šių metų III ar IV ketvirčio, kad pamatytų kaip iš tiesų buvo paveiktos šalių ekonomikos ir galėtų priimti vienokius ar kitokius sprendimus dėl investavimo. Nežiūrint į tai, kad investuotojai pristabdė savo sprendimus, patrauklus turtas visada sulauks tinkamo dėmesio ir, jeigu, turto savininkai ateis pas pardavėją su protingu pasiūlymu, derybos tikrai įvyks“, – užtikrina ekspertė.

Ekspertė prognozuoja, kad sandoriai tęsis, tačiau jų bus žymiai mažiau ir daugiausiai jie bus vykdomi namų rinkoje.

„Investuotojai, kurie investuoja ne tik savo, bet ir kituose regionuose, šiais metais bus žymiai lėtesni dėl gana paprastos priežasties. Sudaryti sandorį neapžiūrėjus turto ir nesusitikus su pardavėju yra praktiškai neįmanoma. Todėl investuotojai bus priversti atsigręžti į namų rinką ir čia ieškoti tinkamiausio turto investicijoms“, – pastebi N. Rastenytė-Jančiūnienė.

Kita, nemažiau svarbi priežastis stabdanti investicija, tai sandorių finansavimas. Kapitalo rinkos paslaugų grupės vadovė Baltijos šalyse atkreipia dėmesį, kad Baltijos regionas jau gerai žino ką reiškia gyventi riboto finansavimo sąlygomis, tuo tarpu Europoje, panašu, tai yra naujiena.

„Europoje investuotojai akivaizdžiai pajuto, kad bankai laukia ir finansavimas yra žymiai sumažėjęs. Todėl šiai dienai karaliaus tie investuotojai, kurie gali investuoti iš nuosavo kapitalo. Tipiškai tokie investuotojai perka taip vadinamus core arba prime produktus, t. y. naujos statybos arba labai gerus biurus, kurie yra įsikūrę centriniuose miesto verslo rajonuose ar senamiesčiuose. Nemažiau geidžiamas sektorius šiai dienai –  logistika. Logistikos centrai yra numeris du geidžiamiausių prekių sąraše“, – teigia ekspertė.

Daugiau informacijos rasite „Newsec“ video reportaže su analizės ir tyrimų paslaugų grupės vadovu Baltijos šalyse Mindaugu Kulboku ir kapitalo rinkos paslaugų grupės vadove Baltijos regione Neringa Rastenyte – Jančiūniene.


Informuojame, jog šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Daugiau apie slapukus skaitykite čia. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.