Vilniaus biurų rinka 2022 m. pasitinka įkaitusi: nuomai skirtas laisvas plotas augs lėtai, kainos kils

Vilniaus biurų rinka 2022 m. pasitinka įkaitusi: nuomai skirtas laisvas plotas augs lėtai, kainos kils

2022 m. Vilniaus biurų rinkoje prasideda įtemptai – šiuo metu ir taip ribota A klasės biurų pasiūla didės lėtai, o tai, kartu su infliacija, statybinių medžiagų bei žmonių darbo kaštų augimu, turėtų lemti ir nuomos kainų kilimą. Nepaisant to, įmonės ir toliau aktyviai planuoja plėtrą bei relokaciją, skelbia tarptautinė nekilnojamojo turto (NT) konsultacijų bendrovė „Newsec“.

„Per paskutinius tris 2021 m. mėnesius sostinėje buvo išnuomota per 32 tūkst. kv. m biurų ploto, o per visus metus – daugiau nei 133 tūkst. kv. m. Nuomos sutartis pasirašė tokios įmonės, kaip finansinių technologijų startuolis „kevin.“, verslo konsultacijų bendrovė „Guidehouse Lithuania“, logistikos įmonė „CargoGO Logistics“, projektavimo bendrovė „COWI Lietuva“ ir kt. Tarp aktyviausių pagal sudaromus nuomos sandorius IV ketvirtį buvo spartų augimą planuojančios informacinių ir finansinių technologijų įmonės, kurios Vilniaus biurų rinkos pulsą palaikys ir 2022 m.“, – teigia „Newsec“ biurų sprendimų vadovė Indrė Narauskaitė.

Maža pasiūla skatina išankstinius sandorius

Bendra vakansija (laisvų patalpų dalis) Vilniaus biurų rinkoje per paskutinį 2021 m. ketvirtį išaugo nuo 5,3 proc. iki 7,8 proc. Visgi pastaruoju metu pasiūlą papildė tik B+ ir B klasės objektai („Office 100“, antrasis „Business Garden Vilnius“ pastatas ir „Naujasis Skansenas Ž“), todėl laisvo ploto reikšmingai padaugėjo tik B klasės biuruose – nuo 6,2 proc. iki 11,1 proc. Tuo metu A klasės biurų vakansijos lygis dar labiau susitraukė – nuo 4,3 proc. iki 3,4 proc.

I.Narauskaitė teigia, kad dalies didelių naujų projektų atidarymai buvo nukelti į 2023 m., o 2022 m. duris atvers vos keli nauji A klasės verslo centrai, todėl Vilniuje A klasės biuruose ploto pasiūla šiemet augs labai lėtai. Tarp naujų šių metų projektų yra beveik užbaigtas „Girteka Park“, „BH Meraki“, „Core“, „Cloud Offices“, „Cyber City“, „Paupio Darboteka“, „Office Boutique“, „Business Stadium“ naujas etapas ir dar keletas kitų. Dalis ploto šiuose objektuose jau išnuomota arba dėl jo aktyviai vyksta derybos.

Dėl pernai užsitęsusių biurų įrengimo terminų ir išaugusių kainų, šiemet dalis biuro ieškančių nuomininkų susidurs su sunkumais: „Dėl mažėjančios laisvų A klasės biurų pasiūlos Vilniuje, taip pat dėl žaliavų trūkumo ilgėjančių statybų terminų, nuomininkai biuro patalpų turėtų pradėti ieškoti kiek įmanoma anksčiau bei nusiteikti sunkesnėms deryboms. Labai ribotas A klasės biurų ploto pasirinkimas skatina bendroves vis aktyviau sudarinėti išankstinius nuomos sandorius, o jų kainos auga“, – pažymi „Newsec“ biurų sprendimų vadovė.

Infliacija palies ir biurų nuomos kainas

Paskutinį 2021 m. ketvirtį A klasės biurų nuomos kainos Vilniuje siekė 16-18 Eur/kv. m, o B klasės – 10-14 Eur/kv. m. Tačiau numatoma, kad per artimiausius metus Vilniaus biurų rinkos nuomos kainos A klasės pastatuose gali reikšmingai augti – net iki 20 Eur/kv. m be PVM.

„Nuomos kainų kilimą sąlygoja įvairios priežastys, viena jų – Lietuvoje išaugusi infliacija, dėl kurios biurų nuomos sutarčių kainos turėtų būti indeksuojamos. Dar tik kylančių objektų nuomos kainas išaugins pabrangę statybinės medžiagos, energetikos ištekliai bei darbo jėga. Besikeičiančios kainos turėtų paskatinti aktyvesnes derybas tarp nuomininkų ir nuomotojų, dėl ko išaugs nuomininkų atstovavimo paslaugų poreikis, – teigia I. Narauskaitė.

Biurų geografija plečiasi, reikalavimai jiems auga

Vilniuje įrengtų modernių biurų pastatų geografija šiemet toliau plėsis. Formuojasi ir vis didesnio nuomininkų susidomėjimo sulaukia nauji biurų klasteriai prie Vakarinio ir Pietinio aplinkkelių, pavyzdžiui, Pilaitės prospekte, Vilkpėdės, Lazdynų, Naujamiesčio rajonuose. „Centrinis Vilniaus verslo rajonas išlieka populiarus, tačiau nuomininkai jau gali rasti pakankamai daug alternatyvų skirtingose sostinės vietose su patogiu susisiekimu ir išvystyta infrastruktūra. Šie nauji biurų klasteriai toliau plėsis artimiausiais metais“, – pastebi I. Narauskaitė.

Anot jos, auganti naujų biurų pasiūla ir įvairovė skirtingose miesto dalyse lems tai, kad senesnių (prieš 5-10 m. pastatytų) biurų savininkai ieškos sprendimų, siekdami išlikti konkurencingi ir pritraukti nuomininkus: dalis jų investuos į rekonstrukciją, kiti mažins kainas ar siūlys lankstesnes nuomos sutartis.

„Įmonės intensyviai konkuruoja dėl darbuotojų, todėl jaučiamas vis didesnis darbdavių dėmesys kuo patrauklesnėms darbo sąlygoms verslo centruose. Naujas, modernus biuras yra naudojamas kaip konkurencinis pranašumas pritraukiant darbuotojus. Nuomininkai tikisi, kad biurai bus ergonomiški, orientuoti į sveikatą ir gerą savijautą, patogiai išplanuoti bei stilingo interjero, todėl yra pasiryžę mokėti ir didesnes nuomos kainas. Nors darbuotojų gerovė šiandien yra pirmasis prioritetas renkantis biurą, galima tikėtis, kad panašų svorį ateityje turės tvarumo sprendimai. Tai paskatins į Vilniaus biurų rinką ateinančios tarptautinės įmonės, kurios įgyvendina socialinės atsakomybės politiką, bei stambesnės vietinės bendrovės, kurios į savo veiklą vis aktyviau įtraukia tvarumo vertybes. Kartu didės ir investuotojų dėmesys bei jų mokamos kainos tvarumo standartus atitinkantiems objektams“, – teigia I. Narauskautė.